
Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne, międzyrządowe spotkanie 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa dotyczące ogólnej polityki i zasad realizacji zapisów Konwencji z 1972 r. W roli obserwatorów, uczestniczą w niej również delegacje z ponad 170 Państw-Stron Konwencji światowego dziedzictwa - ze wszystkich kontynentów oraz zarejestrowani przedstawiciele organizacji pozarządowych. Możliwość uczestnictwa w sesji jest ograniczona, gdyż obrady Komitetu mają charakter zamknięty.
Przedmiotem spotkania, podobnie jak w ubiegłych latach, będą decyzje dotyczące wpisania nowych dóbr na Listę światowego dziedzictwa, przegląd i ocena stanu zachowania obiektów na Liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu oraz dyskusje nad problematyką ochrony światowego dziedzictwa. Komitet będzie obradował między innymi nad decyzją o wpisaniu na Listę światowego dziedzictwa kandydatury z Polski: Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. (Chodzi m.in. o Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga). Jeżeli na sesji w Krakowie zapadnie decyzja o wpisie, będzie to 15 obiekt w Polsce na Liście światowego dziedzictwa. Członkowie polskiej delegacji są wyłączeni z podejmowania decyzji w sprawie polskiego wniosku.
Polska (jako kraj członek Komitetu) jest gospodarzem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa i przewodniczy obradom Komitetu. Przewodniczącym 41. sesji jest prof. Jacek Purchla, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury. Organizatorem sesji z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje spotkanie we współpracy z MSZ, MSWiA oraz władzami miasta Kraków.
W imieniu MKiDN organizatorem wykonawczym i koordynatorem sesji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa - w NID powstał specjalny Zespół zadaniowy ds. organizacji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
41. sesja odbędzie się w dniach 2-12 lipca w Krakowie. Uroczyste otwarcie sesji odbędzie się 2 lipca w Zamku Królewskim na Wawelu. Uroczyste zakończenie sesji odbędzie się 12 lipca w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Na miejsce obrad wybrano Centrum Kongresowe ICE Kraków, jeden z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie. W jego przestrzeni będą miały miejsce wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym z różnych stron świata.
Program 41. sesji obejmuje obrady plenarne Komitetu oraz wydarzenia równoległe (szczegółowy program będzie znany w maju):
więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej 41. sesji w Krakowie: 41whckrakow2017.pl oraz stronie WHC: whc.unesco.org/en/sessions/41com/